CLL5250B TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CLL5250BTRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CLL5250BTRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLL5250B TR PBFREE
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-80
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms