1SMB12CA TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 10.317
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 65.975
Datasheet
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
In Stock: 23
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB12CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMB12CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMB12CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMB12CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB12CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V