Image for 1.5CE12CA BK PBFREE is not available
1.5CE12CA BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5CE12CABKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5CE12CA BK PBFREE
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.7V Clamp 90A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V