Image for 1.5CE100A BK PBFREE is not available
1.5CE100A BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1.5CE100ABKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5CE100A BK PBFREE
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 11A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
95V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V