SCI0501200
DigiKey Part Number
3667-SCI0501200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCI0501200
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 0-1200V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Voltage - Input
4.5 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 1200 V
Packaging
Box
Load Current
50 A
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C