CXP-3R0105R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0105R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0105R-TWX
Description
3.0V 1F 6.3*12 EDLC
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 240mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CXP-3R0105R-TWX Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Packaging
Bag
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm @ 1kHz