CHP5R5L416R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L416R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L416R-TW
Description
5.5V 41F 36*18*42 T/DA EDLC
Detailed Description
41 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 45mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Packaging
Box
Lead Spacing
1.024" (26.00mm)
Capacitance
41 F
Size / Dimension
1.417" L x 0.709" W (36.00mm x 18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.713" (43.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 1kHz