Image for VP166-B22SS-2Z12J is not available
VP166-B22SS-2Z12J
DigiKey Part Number
432-VP166-B22SS-2Z12J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VP166-B22SS-2Z12J
Description
INCAN PNL IND DIFF QUICK CON
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Incandescent Panel Indicator Diffused 12V Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Category
Lens Transparency
Diffused
Manufacturer
Carling Technologies
Ratings
DC
Series
Voltage
12V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Rectangle
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
1.45" x 0.83" (36.83mm x 21.08mm)
Type
Incandescent
Lens Style
Square with Flat Top
Lens Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)