LT-2564-123-024 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Carling Technologies
In Stock: 0
Image for LT-2564-123-024 is not available
LT-2564-123-024
DigiKey Part Number
432-LT-2564-123-024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT-2564-123-024
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V
Detailed Description
Toggle Switch DPDT Panel Mount
Category
Actuator Type
Paddle
Mfr
Actuator Length
15.87mm
Illumination Type, Color
Incandescent, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Termination Style
Screw Terminal
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps)
15A (AC/DC)
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V