Image for LT-2535-521-024 is not available
LT-2535-521-024
DigiKey Part Number
432-LT-2535-521-024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT-2535-521-024
Description
SWITCH TOGGLE DPST-NO 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch DPST-NO Panel Mount
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
18.16mm
Series
Illumination
Illuminated
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
Incandescent, Amber/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Wire Leads
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Switch Function
Bushing Thread
15/32-32
Current Rating (Amps)
15A (AC/DC)
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V