LS1561-31-BL-BL-012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Carling Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Image for LS1561-31-BL-BL-012 is not available
LS1561-31-BL-BL-012
DigiKey Part Number
432-LS1561-31-BL-BL-012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS1561-31-BL-BL-012
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPDT 15A (AC/DC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Concave (Curved) - Illuminated
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
Incandescent, Clear/Green/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function
Operating Temperature
-17.8°C ~ 65.6°C
Current Rating (Amps)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V