Image for AVS-00000012 is not available
AVS-00000012
DigiKey Part Number
432-AVS-00000012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS-00000012
Description
SWITCH ANTI VANDAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
12 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
10A (DC)