Image for 6FB63-73/TABS is not available
6FB63-73/TABS
DigiKey Part Number
432-6FB63-73/TABS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6FB63-73/TABS
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Panel Mount
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
17.45mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Mounting Type
Panel Mount
Bushing Thread
15/32-32
Circuit
Operating Temperature
-17.8°C ~ 65.6°C
Switch Function
Electrical Life
25,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V