CPPT7-B6-16.0TS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cardinal Components Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cardinal Components Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
16 MHz XO (Standard) TTL Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
CPPT7-B6-16.0TS
DigiKey Part Number
CPPT7-B6-16.0TS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPPT7-B6-16.0TS
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ TTL SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
45mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)