TCMIV475CT
DigiKey Part Number
2571-TCMIV475CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMIV475CT
Description
TANT 20% 35V 4.7UF C CASE STD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 2.2Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
35 V