TCMIE106BTLSR1K8
DigiKey Part Number
2571-TCMIE106BTLSR1K8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMIE106BTLSR1K8
Description
TANT 20% 25V B-LSR 1K8
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1411 (3528 Metric) 1.8Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
25 V