TCMIC225BT
DigiKey Part Number
2571-TCMIC225BTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMIC225BT
Description
TANT 20% 16V 2.2UF B CASE STD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2.3Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
16 V