TCKIC476DT
DigiKey Part Number
2571-TCKIC476DTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCKIC476DT
Description
CAP TANT 47UF 10% 2917
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V