RN06D1000CT5-50
DigiKey Part Number
2571-RN06D1000CT5-50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN06D1000CT5-50
Description
THINRES 0603 .5% 100 OHM 50PPM
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)