RN06B16R9CT5-25
DigiKey Part Number
2571-RN06B16R9CT5-25TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN06B16R9CT5-25
Description
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/16W 0603
Customer Reference
Detailed Description
16.9 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RN06B16R9CT5-25 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)