RN04D1073CT10-25
DigiKey Part Number
2571-RN04D1073CT10-25TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN04D1073CT10-25
Description
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
107 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RN04D1073CT10-25 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)