RM25J181CT-U
DigiKey Part Number
2571-RM25J181CT-UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM25J181CT-U
Description
RES2512 5% 180 OHM 3W
Customer Reference
Detailed Description
180 Ohms ±5% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)