RM25J180CT
DigiKey Part Number
2571-RM25J180CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM25J180CT
Description
RES SMD 18 OHM 5% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
18 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)