RM10J390CT
DigiKey Part Number
4713-RM10J390CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-RM10J390CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-RM10J390CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM10J390CT
Description
RES0805 5% 39 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)