RM04F2052CT
DigiKey Part Number
4713-RM04F2052CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-RM04F2052CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-RM04F2052CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM04F2052CT
Description
RES0402 1% 20.5K OHM
Detailed Description
20.5 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)