Image for RM02F2740CT is not available
RM02F2740CT
DigiKey Part Number
4713-RM02F2740CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-RM02F2740CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-RM02F2740CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM02F2740CT
Description
RES0201 1% 274 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)