GMC21X7R123J50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC21X7R123J50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC21X7R123J50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC21X7R123J50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC21X7R123J50NT
Description
CAP0805 X7R .012UF 5% 50V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.012 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)