GMC10X5R105M35NT
DigiKey Part Number
2571-GMC10X5R105M35NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10X5R105M35NT
Description
CAP CER 1UF 35V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMC10X5R105M35NT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)