GMC04CG2R2C200NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04CG2R2C200NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04CG2R2C200NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04CG2R2C200NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04CG2R2C200NT
Description
CAP0402 COG 2.2PF .25PF 200V
Detailed Description
2.2 pF ±0.25pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
General Purpose
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)