CHV1808N3K0102MXT
DigiKey Part Number
2571-CHV1808N3K0102MXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1808N3K0102MXT
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHV1808N3K0102MXT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)