CHV1206N500181FCT
DigiKey Part Number
2571-CHV1206N500181FCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1206N500181FCT
Description
HVCAP1206 COG 180PF 1% 500V
Customer Reference
Detailed Description
180 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)