CHV1206N250332KXT
DigiKey Part Number
2571-CHV1206N250332KXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV1206N250332KXT
Description
CAP CER 3300PF 250V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
3300 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)