CHV0805N250100JCT
DigiKey Part Number
4713-CHV0805N250100JCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CHV0805N250100JCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CHV0805N250100JCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0805N250100JCT
Description
HVCAP0805 COG 10PF 5% 250V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)