CAR10J202CT
DigiKey Part Number
2571-CAR10J202CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR10J202CT
Description
AEC-Q200 RES0805 5% 2K OHM
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)