CAR02J513CT
DigiKey Part Number
2571-CAR02J513CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR02J513CT
Description
AEC-Q200 RES0201 5% 51.0K OHM
Customer Reference
Detailed Description
51 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)