CAR02J222CT
DigiKey Part Number
2571-CAR02J222CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR02J222CT
Description
AEC-Q200 RES0201 5% 2.2K OHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)