MS315-100-1%
DigiKey Part Number
MS315-100-1%-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS315-100-1%
Description
RES 100 OHM 1% 15W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 15W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Oxide Film
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.350" Dia x 2.000" L (8.89mm x 50.80mm)