MP9100-0.15-1%
DigiKey Part Number
MP9100-0.15F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP9100-0.15-1%
Description
RES 0.15 OHM 1% 100W TO247
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mOhms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP9100-0.15-1% Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-247
Resistance
Size / Dimension
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.825" (20.96mm)