SD10H1SBD
DigiKey Part Number
CKN11914-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD10H1SBD
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 25V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 25VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
C&K
Height Above Board
0.165" (4.20mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyphthalamide (PPA)
Voltage Rating
25VDC
Length
1.058" (26.87mm)