RTBH41BS10ANNZP
DigiKey Part Number
RTBH41BS10ANNZP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTBH41BS10ANNZP
Description
SWITCH ROTARY 10POS 20MA 25V
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position BCD 20mA (AC/DC) 25 VAC Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Category
Voltage Rating - DC
25 V
Manufacturer
C&K
Actuator Type
Round (6mm Dia)
Series
Actuator Length
11.10mm
Packaging
Bag
Angle of Throw
36°
Part Status
Obsolete
Contact Material
Gold (Au)
Number of Positions
10
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Index Stops
Fixed
Termination Style
PC Pin
Number of Decks
1
Features
Sealed - Fully
Circuit per Deck
BCD
Depth Behind Panel
12.70mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 10.20mm Dia
Current Rating (Amps)
20mA (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
25 V