RTAC31S12M25NP
DigiKey Part Number
RTAC31S12M25NP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAC31S12M25NP
Description
SWITCH ROTARY 12POS 20MA 25V
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 12 Position SP12T 20mA (AC/DC) 25 VAC Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
25 V
Manufacturer
C&K
Voltage Rating - DC
25 V
Series
Actuator Type
Round (6mm Dia), Slotted
Packaging
Bag
Actuator Length
25.00mm
Part Status
Obsolete
Angle of Throw
30°
Number of Positions
12
Contact Material
Brass
Index Stops
Fixed
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
SP12T
Depth Behind Panel
18.70mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 10.20mm Dia
Current Rating (Amps)
20mA (AC/DC)