PCSR2512DR025M6
DigiKey Part Number
4506-PCSR2512DR025M6TR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-PCSR2512DR025M6CT-ND - Cut Tape (CT)
4506-PCSR2512DR025M6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCSR2512DR025M6
Description
0.025 OHMS 1W 0.5% 15PPM/C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 mOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)