APLC1C101M030S9
DigiKey Part Number
4506-APLC1C101M030S9TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APLC1C101M030S9
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Manufacturer
C&B/RESI
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V