TPAL0263D160RK9
DigiKey Part Number
4506-TPAL0263D160RK9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPAL0263D160RK9
Description
RES 160 OHM 35W 0.5% TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 Ohms ±0.5% 35W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Non-Inductive Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.398" L x 0.307" W (10.10mm x 7.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)