TPAL0220D1K60K9
DigiKey Part Number
4506-TPAL0220D1K60K9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPAL0220D1K60K9
Description
RES 1.6K OHM 35W 0.5% T0220
Detailed Description
1.6 kOhms ±0.5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Automotive AEC-Q200, Non-Inductive Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.772" (19.60mm)