RF292A2JEGA
DigiKey Part Number
708-RF292A2JEGA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292A2JEGA
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 2HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Compression
EDA/CAD Models
RF292A2JEGA Models
Frequency - Max
40 GHz
Connector Type
Jack, Female Socket
Contact Termination
Compression
Shield Termination
Screw
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V