PXMBNI12RAF12APCM12
DigiKey Part Number
708-PXMBNI12RAF12APCM12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI12RAF12APCM12
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXMBNI12RAF12APCM12 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Board Guide, Board Lock
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C