PPCFGG1B12CLAD
DigiKey Part Number
708-PPCFGG1B12CLAD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPCFGG1B12CLAD
Description
CONN 1X PLUG SLDR 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PPCFGG1B12CLAD Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
12
Cable Opening
0.209" ~ 0.236" (5.30mm ~ 6.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C