MPI005R28LABL12
DigiKey Part Number
708-MPI005R28LABL12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005R28LABL12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM BLU ALUM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function
On-Off, Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V