MPI005DTELABL12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 37
Datasheet
In Stock: 27
In Stock: 0
In Stock: 34
In Stock: 31
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Bulgin Automation Connectors Available At Digi-Key
Bulgin and Arcoelectric Switches Available at Digi-Key
MPI005DTELABL12
DigiKey Part Number
708-MPI005DTELABL12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005DTELABL12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM BLU ALUM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function
On-Off, Off-On
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V